Oprogramowanie - System RIS - Orion

 

 

System rejestracji pacjentów, opisywania badań i generowania statystyk.

Oferowany przez nas system jest najdłużej funkcjonującym systemem tego typu w Polsce.

Wciąż rozbudowywany, stworzony został specjalnie dla zakładów radiologicznych. Rozbudowując poszczególne elementy funkcjonalności programu, kierowano się uwagami i wskazówkami osób pracujących w wielu zakładach radiologii w Polsce. Przy opracowywaniu tego unikalnego narzędzia informatycznego brano pod uwagę jego docelową prostotę obsługi przy założeniu, iż musi on rozwiązać wszystkie problemy występujące w zakładach radiologicznych. Doceniane przez lekarzy w wielu zakładach pozwala na szybsza i mniej męczącą pracę

Wybrane cechy systemu RIS-Orion:

 

Orion-Elastyczne konfigurowanie struktury zakładu

Orion pozwala na stworzenie struktury odzwierciedlającej rzeczywista organizację danego Zakładu. Możliwe jest wprowadzenie dowolnej liczy pracowni (RTG, TK, USG, MR, Mammo itp.) i przypisanie im dowolnej liczby aparatów diagnostycznych

 

Orion-Obsługa harmonogramów – umawianie na godziny i na listy

Orion pozwala na elastyczne podejście do umawiania badań, dając do dyspozycji konfigurowalne harmonogramy. Możliwe jest zatem takie skonfigurowanie pracowni aby rejestrować badania na siatkę godzinową lub też na listę. System pozwala na zaplanowanie pasm godzinowych ze wskazaniem dat obowiązywania

Spełniając oczekiwania wielu placówek, system umożliwia dokonywania pełnych rejestracji jak również wstępnych rezerwacji terminów bez konieczności podawania wszystkich danych. Harmonogramy ustawiane są z dużym wyprzedzeniem umożliwiając rejestrację na odległe terminy, co w przypadku badań CT, MR i innych może okazać się niezbędne.

 

Wygodne i intuicyjne narzędzie dla lekarza

Duży nacisk stawiany jest na uproszczenie pracy radiologia. Wprowadzono zatem wiele elementów przyśpieszających pracę i poprawiające komfort i bezpieczeństwo.

Dzięki obsłudze kodów kreskowych badanie jest szybko i bezbłędnie  wyszukiwane. Wystarcza jeden „strzał”/kliknięcie czytnika kodów aby aplikacja odnalazła badanie, otworzyła jego okno opisowe i automatycznie otworzyła obrazy w aplikacji diagnostycznej. W przypadku braku kodów, lekarz może również korzystać z automatycznego otwierania obrazów poprzez kliknięcie przycisku w oknie opisu.

Samo wprowadzanie wyników, również jest ułatwione dzięki opisom kontekstowym/szablonom. Każdy lekarz może zapisać w systemie swoje własne opisy kontekstowe z których tylko on będzie mógł w później korzystać, jak również możliwe jest zapisanie „gotowców” w ogólnie dostępnej zakładce systemu RIS-Orion do której dostęp mają wszyscy radiolodzy w zakładzie.

Szablony przypisywane są do konkretnych pracowni, dzięki czemu w trakcie opisu lekarza widzi tylko te niezbędne np. opisując badanie TK widoczne są tylko szablony dedykowane TK a pozostałe są ukryte.

Przydatnym dla lekarzy narzędziem jest również możliwość jednoczesnego opisywania i przeglądania wcześniejszych wyników w jednym oknie. Pozwala to na kopiowanie całych fragmentów wcześniejszych wyników pacjenta do opisu bieżącego, wprowadzanego przez lekarza.

Orion jest również rozwiązaniem które potrafi pogodzić wymagania związane z koniecznością rozliczeń z praktycznymi aspektami realizacji/opisu badania.  Częstym zjawiskiem jest konieczność umawiania pacjentowi kilku procedur/badań. W takich przypadkach większość systemów wymusza opisywanie każdego z wykonanych badań osobno. Pacjent otrzymywałby wówczas kilka wyników. Z problemem tym radzi sobie Orion, umożliwiając wykonanie jednego, połączonego opisu dla kilku badań. Pacjent otrzymuje jeden wynik na którym automatycznie wypisane są wszystkie badania, których taki połączony opis dotyczy.

Dla radiologów, którzy wymagają większych możliwości formatowania tekstu  - wprowadzono takie opcje jak formatowanie czcionek (wielkość, kursywa, pogrubienie, podkreślenie, kolor  itp.) wypunktowanie, wcięcia, znane z edytorów tekstowych.

Preferencje lekarza są zapisywane w jego profilu na serwerze.

Kolejnym ułatwieniem jest sprawdzanie pisowni. Moduł wyposażono w możliwość zapamiętywania nowego słownictwa dzięki czemu „uczy się” on specjalistycznej terminologii.

Często spotykanym w szpitalach zagadnieniem jest problem „częściowo” opisanych badań. Zdarza się  że radiolodzy opisując skomplikowane badanie potrzebują dodatkowych konsultacji lub weryfikacji w literaturze. Wynik taki nie nadaje się jeszcze do zatwierdzenia i przesłania do systemu szpitalnego. System Orion wychodzi tu naprzeciw pozwalając na wstrzymanie opisywania z automatycznym przypisaniem badaniu odpowiedniego statusu „Do Konsultacji”. W takich przypadkach lekarz może powrócić do edycji badania w dowolnej chwili a wynik odsyłany jest do PACS oraz HIS dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu.

Nawet po zatwierdzeniu badania system pozwala na zmiany w opisie.

Zmian może dokonać tylko uprawniony użytkownik, i nawet wówczas zmuszony jest on podać powód takiej zmiany. Każda modyfikacja wyniku po zatwierdzeniu jest monitorowana w taki sposób aby możliwe było odtworzenie kto, kiedy, dlaczego i jakie zmiany wprowadzał. Możliwe jest również wprowadzenie opcji zmiany osoby autoryzującej wynik. W takim przypadku lekarz z odpowiednimi uprawnieniami, modyfikując autoryzowany wcześniej przez innego lekarza opis, zmienia autoryzację na swoją.

W rozbudowanych zakładach, gdzie wyniki wprowadzane są na kilku stanowiskach, może pojawić się problem związany z próbą opisu tego samego badania prze dwóch lekarzy jednocześnie.  System zabezpiecza użytkowników przed negatywnymi skutkami takich zdarzeń, m.in. informując drugiego lekarza o próbie edycji otwartego na innym stanowisku wyniku badania.

 

Zintegrowanie HL7 z systemem HIS

System może być zintegrowany  z systemem szpitalnym HIS poprzez protokół HL7.

Umożliwia to odbiór zleceń z systemu HIS i odsyłanie do tego systemu opisów wraz z linkami do obrazów diagnostycznych pacjenta.

Wieloletnie doświadczenie w pacach integracyjnych z różnymi systemami  ( np. AMMS Asseco ) pozwala na szybie dostosowanie do zmieniających się wymagań dostawców HIS

 

 

KONTROLA.pl